Podcast: Jak pandemia koronawirusa zmieniła rynek ubezpieczeń?

05.03.2021

Ubezpieczyć można się właściwie od wszystkiego. Ważne, aby zrobić to dobrze. Jak pandemia wpłynęła na rynek ubezpieczeniowy i czy polisa na życie może przydać się przedsiębiorcom? Opowiada Paweł Skotnicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Rekomendowanych Doradców Ubezpieczeniowych w rozmowie z Michałem Kaczmarkiem. Zachęcamy do wysłuchania kolejnego podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości [KLIK]

Zupełnie inny poziom relacji między klientami, a ubezpieczycielami
Mija rok od wprowadzenia pierwszych obostrzeń i ogłoszenia stanu pandemii. Przez ten czas w naszym życiu zaszło wiele zmian, które nie ominęły także rynku ubezpieczeniowego.
- Została odebrana nam możliwość spotkań bezpośrednich. Zaczęły powstawać procedury zdalnej sprzedaży i zdalnego potwierdzania tożsamości klienta. Pojawiły się specjalne platformy, komunikatory. Wcześniej prawo nie nadążało za rozwojem technologicznym, teraz online można zrobić znacznie więcej – zauważa Paweł Skotnicki.
Niestety, relacja internetowa między klientem a agentem ubezpieczeniowym jest znacznie trudniejsza do utrzymania niż ta bezpośrednia. Widoczne jest to przy pozyskiwaniu nowych klientów, bo jak mówi specjalista przy podtrzymywaniu dotychczasowych relacji, zwłaszcza tych istniejących – zwiększenie zakresu ubezpieczenia, kontynuacja polisy, zmiany w dotychczasowej umowie, nie było większych problemów.
- Pandemia obnażyła agentów, którzy nie potrafią sprzedawać, a sprzedaż im się trafiała. Sprzedaż przez Internet jest dość trudna. Wielu klientów sobie też z tym nie poradziła – zauważa Skotnicki.

Od czego można się ubezpieczyć w czasie pandemii?
Pandemia koronawirusa wprowadziła do branży ubezpieczeniowej kilka zmian. Reasekuratorzy wymagają od ubezpieczycieli wprowadzania nowych procedur, wymuszają ograniczenia w sprzedaży, odraczają wnioski np.: jeśli ktoś przechodził koronawirusa, był hospitalizowany i podłączony pod respirator, to nie można takiej osoby ubezpieczyć, decyzja o ubezpieczeniu na życie takiej osoby zostaje odroczona. Przed pandemią niektóre umowy ubezpieczeniowe miały wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, jeżeli powodem zdarzenia ubezpieczeniowego będzie epidemia. Teraz część zakładów wycofała się z takich zapisów. Wprowadzono także ubezpieczenia na wypadek śmierci spowodowanej wirusem covid-19. Pandemia koronawirusa sprawiła, że pojawiła się nowa grupa osób sięgających po polisy na życie. Gdyby przeprowadzić teraz badania i sprawdzić kto w czasie pandemii się ubezpieczył, to mielibyśmy teraz nową grupę, która potrzebowała silniejszego bodźca do ubezpieczenia się. Część zakładów ubezpieczeniowych wykonała swój plan sprzedażowy, ale wiele zaliczyło spadek. Z kolei w ubezpieczeniach majątkowych nie ma właściwie żadnych zmian.
Jak zauważa nasz rozmówca od kilku lat zauważalna jest konsolidacja w branży ubezpieczeniowej. Jest to raczej wynik regulacji unijnych, z którymi mali gracze nie są w stanie sobie poradzić. Stąd biorą się połączenia, fuzje, przejęcia. Jednak mimo wszystko zakładów ubezpieczeń jest nadal na tyle dużo, że konkurencja nie jest zagrożona.
- Doradcy finansowi patrzą z wielkim optymizmem w przyszłość rynku ubezpieczeniowego – mówi Paweł Skotnicki. – Wyniki I kwartału 2021 napawają wielkim optymizmem, w porównaniu do poprzedniego roku mowa jest o zwiększeniu liczby zebranych składek o 70%.

Przedsiębiorco, ubezpiecz się! „Zabezpieczymy dobrze pracowników, jak sami będziemy bezpieczni”
Jak podkreśla nasz rozmówca najważniejszą osobą w firmie jest właściciel i to on powinien zadbać o najlepsze ubezpieczenie. Zabezpieczając majątek firmy nie zapominajmy o sobie samych. Odpowiednia polisa na życie, zabezpieczenie rodziny, zaplanowanie losów firmy czy zabezpieczenie środków w przypadku przewlekłej choroby, które uniemożliwi wykonywanie pracy – to czynniki, o których powinni pomyśleć przedsiębiorcy zanim rozpoczną ubezpieczanie samochodów, budynków i majątku firmy.
„Polak mądry przed szkodą” – książka autorstwa Pawła Skotnickiego, która mówi o tym jak się dobrze ubezpieczyć. Autor porusza w niej bardzo ważne kwestie – jakie istnieją ryzyka, na co zwracać uwagę, co zaakceptować. To instrukcja, dzięki której będziemy wiedzieć czy i jak się ubezpieczać.

 

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej