Braliśmy udział w tym wydarzeniu jako Polska Fundacja Przedsiębiorczości od blisko dekady. W tym czasie udało się zorganizować dziesiątki szkoleń i wzbogacić w wiedzę blisko 1000 osób! Za nami jubileuszowa gala wydarzenia Gdyński Biznesplan. Warto dodać, że po 20 latach istnienia konkurs powoli przechodzi do historii, a w przyszłym roku Gdynia zorganizuje inne wydarzenie gospodarcze. – Dla nas była to niezwykła okazja do poznawania zdeterminowanych przedsiębiorców, którzy zgłaszali do konkursu swoje innowacyjne, często bardzo zaskakujące pomysły. Wiele z nich później odnosiło spektakularne sukcesy. Jako PFP oferujemy start-upom i młodym firmom wsparcie merytoryczne oraz bazę wiedzy w postaci platformy szkoleniowej – mówi Patrycja Pińkowska, Menedżer ds. Szkoleń Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Zaledwie 11 pomysłów na biznes dotarło do ścisłego finału ostatniej edycji konkursu „Gdyński Biznesplan”. To pomysły, które dotyczyły m.in. designu, opieki medycznej, edukacji, turystyki, inżynierii, motoryzacji i biotechnologii. O ich powodzeniu w ostatnim etapie decydowała już nie tylko ciekawa idea, ale także koncepcja na jej umieszczenie w rynkowych realiach. W trakcie Konkursu prowadzane są bezpłatne szkolenia dla wszystkich uczestników w zakresie prawidłowej konstrukcji biznesplanów oraz zakładania działalności gospodarczej, spotkania z ekspertami. Konkurs ma wspierać indywidualną przedsiębiorczość i pomagać jego uczestnikom w samorealizacji na rynku pracy.
- Jako Polska Fundacja Przedsiębiorczości od momentu uczestnictwa w projekcie przeszkoliliśmy blisko 1000 osób, które uczestniczyły w konkursie. Warto dodać, że na przestrzeni lat „Gdyński Biznesplan” mógł pochwalić się absolutnie imponującą liczbą uczestników. Zależało nam na tym, by przekazać tym młodym, często jeszcze niezorientowanym w realiach rynku komercyjnego ludziom, jak projektować swoje pomysły, by były one nie tylko innowacyjne, ale miały też szanse na znalezienie sponsorów oraz klientów – mówi Patrycja Pińkowska, Menedżer ds. Szkoleń z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. – W ostatnich latach dominowały tematy z zakresu ABC Przedsiębiorczości, design thinkingu, e-commerce czy ogólnie jak przygotować biznesplan i prowadzić firmę – dodaje Pińkowska.
W tym roku serca jurorów podbił pomysł na biznes przedstawiony przez duet: Janusza Lisowskiego i Lecha Bakalarza. Ich biznesplan to iChess, czyli elektroniczna szachownica łącząca klasyczną grę w szachy z przeciwnikiem korzystającym np. z aplikacji mobilnej.
Organizacją Konkursu zajmuje się Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Partnerami Centrum są lokalne firmy, uczelnie oraz instytucje otoczenia biznesu. GCWP zajmuje się prowadzeniem ewidencji działalności gospodarczej na terenie Gdyni a także propagowaniem idei zakładania własnej działalności gospodarczej, zwłaszcza wśród osób młodych – absolwentów zawodowych szkół średnich oraz uczelni wyższych.