Podcast: Kilkadziesiąt tysięcy wolnych etatów. Jak załatać dziurę w IT?

09.12.2022

Rekordowo niskie bezrobocie według ekspertów nie jest zaskoczeniem, bo w Polsce pojawia się wiele nowych inwestycji, a osoby z Ukrainy przynajmniej częściowo pomagają załatać dziurę na rynku pracy w przypadku zawodów nie wymagających kwalifikacji. Problem zaczyna się w przypadku zawodów o wyższych kwalifikacjach – przyznaje ekspert rynku pracy Anna Sudolska. Idea HR Group to partner Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w przygotowaniu projektów dotyczących zatrudnienia w sektorze IT. Event online w tym temacie okazał się wielkim sukcesem. – IT to branża przyszłości. Nawet poważny kryzys nie jest w stanie nią zachwiać. Jeżeli jedna firma będzie zwalniać, to inne bez problemu zatrudnią zwolnionych, tym bardziej jeżeli te osoby będą mieć pożądane kompetencje – mówi Anna Sudolska.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu na naszym kalane YouTube (klik) – gościem Michała Kaczmarka jest Anna Sudolska, ekspert rynku pracy w firmie IDEA HR Group.

IT to przyszłość? System i tempo kształcenia ekspertów w IT nie odpowiada prędkości potrzeb przedsiębiroców

Podczas podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości dyskutowaliśmy między innymi o tym, jak sprawić, by możliwe było choćby częściowe załatanie dziury na rynku pracy w sektorze IT. Polska Fundacja Przedsiębiorczości w ostatnim czasie uzupełnia ofertę platformy szkoleniowej o nowe pozycje skierowane właśnie do osób, które planują poszerzanie swoich kompetencji w tym zakresie. Mowa zarówno o kształceniu programistów, developerów jak i ekspertów ds. marketingu online i e-commerce.

- IT rozwija się w tempie galopującym. Tutaj mówienie o zasypywaniu luki na rynku pracy nie jest proste. Przedsiębiorcy konkurują o pracowników nie tylko miedzy sobą na lokalnym rynku, ale i na rynku globalnym. Nie ma żadnych przeszkód, by ekspert mieszkający w Szczecinie pracował zdalnie dla firmy z całego świata. Tutaj następuje dynamiczna eksploracja rynku, gdzie argumentem decydującym o tym, czy ktoś podejmie pracę czy nie jest po prostu wizja rozwoju i wysokość wynagrodzenia – mówi Anna Sudolska. – Inicjatywa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości jest na pewno krokiem w dobrą stronę. Biznes potrzebuje juniorów w IT, a często nie ma kiedy ich szkolić. Na pewno przekazywanie wiedzy dotyczącej programowania, marketingu i zarządzania projektami w IT jest dla osób zaczynających prace bardzo istotne – mówi Sudolska.

Obecnie na rynku pracy jest poszukiwanych nawet ponad 25 tysięcy osób gotowych do zatrudnienia w sektorze IT i e-commerce. – To sektory, które się stale rozwijają. Pracowników będzie potrzeba więcej, więcej i coraz więcej. System kształcenia ekspertów IT nie nadąża za potrzebami rynku pracy – dodaje ekspertka IDEA HR Group.

2023. Więcej niepewności, mniej ofert pracy. Jak radzą sobie uchodźcy wojenni?

W czasie podcastu Anna Sudolska odpowiadała także na pytania dotyczące wpływu inflacji na przedsiębiorców czy perspektyw dla rynku pracy w 2023 roku.

- Rok 2023 będzie czasem większej niepewności, ale nie spodziewam się nagłego wzrostu bezrobocia. Oczywiście ofert pracy może być mniej. Bardziej będą liczyć się także kompetencje. Nie ma jednak mowy o perspektywie zapaści. Na pewno widzimy, że pilnie poszukiwane są osoby do pracy na magazynach, w handlu, w transporcie. Trochę swobodniej wygląda sytuacja na rynku budowlanym czy w gastronomii. Tutaj ofert jest mniej – mówi Sudolska.
Jak na zachodniopomorskim rynku pracy radzą sobie osoby z Ukrainy. Według ostatnich statystyk na mocy specustawy pracę podjęło już ponad 30 osób, a zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jest nieco ponad 3 tysiące osób. To optymistyczne statystyki.

– W lutym i marcu osoby z Ukrainy mające nawet bardzo dobre wykształcenie szukały pracy jakiejkolwiek: sprzątania, pomocy w gastronomii, roznoszenia ulotek. Po kilku miesiącach ich ambicje wzrosły i szukają zatrudnienia w swoich zawodach. Najwięcej chętnych do pracy jest Pań, które mają wykształcenie typowo administracyjne, medyczne lub handlowe. Tutaj znajomość języka jest kluczem do podejmowania pracy – mówi Anna Sudolska.

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA ROZMOWY

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej