Polski Ład to największa rewolucja podatkowo-księgowo-kadrowa od ponad trzech dekad.700 stron ustawy, ponad 800 zmian od stycznia i… wiele zmian jeszcze przed pracodawcami i pracownikami. Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Bank Santander oraz Santander Faktoring zorganizowali kolejne szkolenie w ramach cyklu „Biznes Nowej Ery”. Podczas godzinnego spotkania z ekspertami dyskutowano o najbardziej emocjonujących aspektach Polskiego Ładu. Spotkanie było transmitowane online. Nie brakowało również pytań – czasem bardzo szczegółowych – od zainteresowanych tematem przedsiębiorców czy osób fizycznych. Nie jest wykluczone, że podobne szkolenia będą jeszcze organizowane, bo zainteresowanie Polskim Ładem wciąż jest gigantyczne. W spotkaniu w ramach cyklu „Biznes Nowej Ery” wzięli udział: Beata Kuśmierek (doradca gospodarczy), Marta Dziennik (doradca podatkowy) oraz mec. Marek Jarosiewicz (adwokat w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski). Wydarzenie poprowadził Michał Kaczmarek.
Jak mówili eksperci, Polski Ład to system, który kompleksowo zmienia funkcjonowanie wielu firm. Ostatnie miesiące przynoszą czas bardzo trudnych decyzji dotyczących np. wyboru sposobu opodatkowania czy decyzji odnośnie ulgi dla klasy średniej. Nasi eksperci radzili przedsiębiorcom, by podejmowanie decyzji obejmowało aspekty nie tylko działania firmy, ale i ich życia osobistego.
- Oprócz samych aspektów biznesowych trzeba wziąć pod uwagę życie prywatne przedsiębiorcy. To już nie jest sytuacja, że patrzymy tylko na firmę, ale i na całe otoczenie życiowe. Jako szkoleniowiec Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości prowadzę szkolenie „Niezbędnik przedsiębiorcy” i podczas niego pokazuję najważniejsze elementy procesu decyzyjnego. Jeżeli mamy dane za rok 2021, to nakładamy na nie informacje dotyczące Polskiego Ładu, co finalnie tworzy zupełnie nowy biznesplan na rok 2022. Jeżeli już mamy ten kontekst, mamy konkretne plany i oczekiwania, co do roku, to dopiero wtedy jesteśmy w stanie jakoś zbudować strategię działania i rozliczenia. Przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę wzrost cen, pandemię oraz to, czy zamierzają np. otwierać nowy sklep, zamykać nierentowny czy np. dywersyfikować swój biznes. Wybranie formy opodatkowania niezgodnie z przepisami może oznaczać niekorzystną dla przedsiębiorcy skalę podatkową. Należy minimalizować ryzyko przez pryzmat przepisów, by nie mieć później problemów – mówi Beata Kuśmierek, doradca gospodarczy.
- Zdarza się tak, że przedsiębiorca siada w jednej Sali z księgowym, doradcą gospodarczym i prawnikiem i tak w szerszym gronie omawiamy strategię danego podmiotu na Polski Ład. To dobre rozwiązanie i szansa na wybór optymalnego sposobu rozliczenia przedsiębiorców. Moim zadaniem jest skoncentrowanie się na aspektach prawnych zmian, które czekają przedsiębiorcę. Jeżeli zmieni on firmę działalności, podpisze nowe umowy, zerwie stare porozumienia, to wszystko to ma wpływ na to, jak przedsiębiorca będzie się rozliczać i jak będzie funkcjonować. W ostatnie pól roku znacząco wzrosła ilość umów o rozdzielności majątkowej. Takie działania mające na celu zabezpieczenie majątku przedsiębiorców miały miejsce, co oznacza, że przedsiębiorcy są świadomi skomplikowania Polskiego Ładu – mówi mec. Marek Jarosiewicz. Jak dodał adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski w przypadku Polskiego Ładu biznes często przechodzi „od ogółu do szczegółu”, czyli najpierw omawiane są zagadnienia bardzo ogólne, jak składka zdrowotna czy ulga dla klasy średniej, by później pytać ekspertów o sprawy dotyczące indywidualnego funkcjonowania firmy.
- Z mojej perspektywy po blisko setce rozmów z przedsiębiorcami mogę powiedzieć, że na niespotykaną skalę braliśmy w tym roku pod uwagę ogromną ilość czynników gospodarczych. Refleksja przedsiębiorców była głębsza niż zazwyczaj. To kwestie podatkowe, zabezpieczające funkcjonowanie firmy, optymalizacja funkcjonowania przedsiębiorstwa czy porządkowanie spraw kadrowych w danej firmie – mówiła Marta Dziennik, doradca podatkowy. – Firmy mniejsze zmieniały formę opodatkowania bardzo często, a przedsiębiorstwa duże starały się dopasowywać strukturę działania do jak najkorzystniejszych możliwości działania na rynku – dodaje ekspertka.
Zapraszamy do obejrzenia całej debaty. Jest ona dostępna na platformie szkoleniowej PFP (klik).