Podsumowanie gospodarczej debaty miesiąca: Porządek czy chaos - wielkie zmiany w Polskim Ładzie

06.05.2022

Najważniejsze zmiany Polskiego Ładu. Eksperci: „Jest światełko w tunelu”

Polski Ład w styczniu 2022 roku przyniósł podatkowa rewolucje przedsiębiorcom. Wiele firm przez długie tygodnie nie mogło otrząsnąć się ze zmian i dojść z nimi do porządku, a przypierany przez niezadowoloną opinię publiczną Rząd RP dodawał kolejne zmiany i modyfikacje. Ostatecznie Polski Ład został znacząco uproszczony i uporządkowany, ale taka zmiana w trakcie trwania roku podatkowego nie jest dla przedsiębiorców sprawą łatwą. Co należy więc z tym projektem zrobić? Jak przedsiębiorcy zapatrują się na całą sytuację? Czy rozumieją istotę zmian i będą potrafili wywiązać się z obowiązków, a jednocześnie skorzystać z preferencji i ulg?

O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas „Gospodarczej debaty miesiąca” Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i portalu wSzczecinie.pl, którą można odtworzyć na kanale YouTube (klik). Gośćmi Michała Kaczmarka byli: Beata Kuśmierek (doradca gospodarczy) oraz dr Włodzimierz Zasadzki (Wyższa Szkoła Bankowa).

Eksperci pozytywnie o zmianach w Polskim Ładzie. „Wiele zmian doprecyzowujących”

Rewolucja po rewolucji lub jak mówią publicyści gospodarczy „łata na łacie”. Polski Ład zmieni się od lipca. Wśród propozycji Rządu RP jest zniesienie wprowadzonej w styczniu ulgi dla klasy średniej czy obniżenie podatku z poziomu 17 do 12%. System płatności składek zdrowotnych zostanie uporządkowany, ale komplikacje mogą mieć nadal miejsce przy naliczaniu wynagrodzeń, bo pracownicy mogą chcieć się rozliczać w systemie sprzed zmian, w systemie po zmianach styczniowych lub według zasad właśnie objaśnianych i wprowadzanych. Skomplikowane? Tak właśnie jest i nowe zmiany wcale nie upraszczają sytuacji przedsiębiorców.

- Obsługuję wielu przedsiębiorców, którzy są zagubieni i zdezorientowani, bo wdrożyli w życie lub układali swoją pracę pod zmiany styczniowe. Teraz wchodzą w życie nowe zmiany i jak zajmuje się podatkami od blisko 30 lat, tak nigdy nie było sytuacji, by dochodziło do zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego – mówi Beata Kuśmierek, doradca gospodarczy i ekspert Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. – Wiele zmian jest korzystnych dla przedsiębiorców. Przykładowo niesprawiedliwość widziałam w składce zdrowotnej dla osób współpracujących. Ta składka była bardzo wysoka, a projekt wnosi zmianę, która obniży opłatę. Nowy Polski Ład to także wiele zmian doprecyzowujących i to również należy ocenić pozytywnie – dodaje.

- Błędem pierworodnym Polskiego Ładu było tempo. Takich zmian nie należy wprowadzać w listopadzie, nie należy także jeszcze bardziej komplikować i tak skomplikowanych rzeczy. Już jesienią wiedziałem, że tego chaosu będzie mnóstwo. Zmiany są pozytywne, ale szkoda, że w trakcie roku. Niezgodne z konstytucją byłoby wprowadzać niekorzystne zmiany w czasie roku podatkowego. Dobrze, że odchodzimy od obśmiewanej ulgi dla klasy średniej – mówił dr Włodzimierz Zasadzki, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie.

„Ten projekt jest prostszy niż Polski Ład pierwotnie, ale nadal nie jest prosty”

Eksperci Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości podczas „Gospodarczej debaty miesiąca” zwrócili uwagę, że najważniejsze zmiany Polskiego Ładu to zmiana stawki podatkowej z 17 do 12%, utrzymanie wyższej kwoty wolnej od podatku i odejście od ulgi dla klasy średniej. Wybór systemu podatkowego w trakcie roku eksperci ocenili jako relatywizm, bo tak naprawdę trudno ocenić, kto na możliwości zmian skorzysta, a kto straci.

- Główną bolączką była także składka zdrowotna, bo nie była ona odliczana od podatku. Zmiana, która jest projektowana daje nam światełko w tunelu. Owszem przy poszczególnych formach opodatkowania to rozliczenie wygląda inaczej, ale jest to zawsze zmiana na plus i coś do przodu – mówi Beata Kuśmierek.

Beata Kuśmierek zaprezentowała także projekt ustawy liczący ponad 80 stron. – Ten projekt jest prostszy niż Polski Ład pierwotnie, ale nadal nie jest prosty – dodała ekspertka. – Kolejny rok będzie łatwiejszy, bo nie będzie komplikacji wynikających z tego, że zawsze wdrażanie przepisów wiąże się z czasem przejściowym dla niektórych zmian – dodaje dr Zasadzki.

Cała debata Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości dostępna jest w mediach społecznościowych PFP, na kanale YouTube oraz na portalu wSzczecinie.pl

 

 

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej