Podsumowanie szkolenia: Jak poprawić swój limit kredytowy u dostawcy?

03.06.2022

Jak poprawić swój limit kredytowy u dostawcy?
Odpowiedzi na te pytanie udziela nasz ekspert, Maciej Kalbus, Dyrektor Zespołu Finansowania Handlu w Departamencie Ryzyk Kredytowych w firmie Marsh, który dodatkowo porusza także wiele istotnych kwestii związanych z finansowaniem zewnętrznym firm i zasadami udzielania pożyczek.

Znaczna część, jeśli nie większość firm, aby utrzymać płynność finansową swojego przedsiębiorstwa korzysta z możliwości zewnętrznego finansowania tj. factoringu, kredytu bankowego i kredytu kupieckiego od dostawcy. Gdy własne środki nie wystarczą na dokonanie zakupu warto skorzystać z mechanizmu odroczonej płatności w formie kredytu kupieckiego udzielonego przez dostawcę.

Kredyt kupiecki to tylko jedna z form możliwości finansowania. Kredyt kupiecki od dostawcy jest opcją, która ma niski koszt finansowania, nie wymaga wielkich formalności i pozwala na szybkie zapewnienie płynności finansowej, jest także łatwym uzupełnieniem innych form finansowania. Jak wyjaśnia nasz ekspert, decydując się na kredyt kupiecki musimy wiedzieć, że mimo jego przystępnych warunków zawierania umów, to podobnie jak inne tego typu usługi, wymaga on weryfikacji i podania zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych informacji nt. firmy.

- Niezwykle istotnym elementem jest historia współpracy oraz historia płatności dostawcy z firmą – mówi ekspert. – To pomaga ocenić dostawcy klienta, który pomimo raportów zewnętrznych być może nie jest dobrym i wypłacalnym klientem. Taka ocena ma znaczenie przy wyznaczaniu limitu kredytowego.

Jak wypracować sobie limit kredytowy? Ważnym elementem jest posiadanie opinii rzetelnej i wypłacalnej firmy, która nie ma problemów z windykacjami, nie zalega z płatnościami za usługi, nie ma wewnętrznych kłopotów z pracownikami etc. Na korzyść przedsiębiorcy przemawia także długofalowa i bezproblemowa współpraca z innymi podmiotami, w tym także z konkretnym dostawcą.

Każdy kontrahent jest poddawany weryfikacji. Na ocenę limitu mają wpływ także zewnętrzne informację nt. firmy, czyli rejestry firm w systemie dłużników, analizy dokonywane przez wywiadownie gospodarcze, a także opinie ubezpieczycieli należności, które często mają kluczowe znaczenie. Z punktu widzenia dostawcy istotną rolę w ocenie limitu i wydania pozytywnej opinii dotyczącej udzielenia kredytu jest opinia ubezpieczyciela z informacjami o wypłacalności firmy, windykacjach, historiach płatności itd., doświadczenia płatnicze oraz raporty z wywiadowni handlowej.

- Mając takie spektrum informacji decyzja o udzieleniu kredytu kupieckiego jest uzasadniana analizami, raportami, informacjami nt. zdarzeń finansowych ect – zauważa ekspert.

Na decyzję o przyznaniu kredytu kupieckiego ma ogromny wpływ postawa przedsiębiorców. Im bardziej zaufana firma, tym większe szanse, że dostawca udzieli limitu kredytowego i nawiąże współprace. Chcąc w przyszłości korzystać takiej formy finansowania warto być otwartym na zapytania dostawcy i ubezpieczycieli należności, uczciwe podejście i informowanie o planach, inwestycjach, które powodują zwiększenie zapotrzebowania na limit kredytowy oraz dobra reputacja firmy, czyli wypłacalność, słowność i partnerskie relacje z dostawcą.

Podsumowując, decyzja o udzieleniu limitu kredytu kupieckiego jest złożona, jednak w dużej mierze opiera się na analizach, wywiadach, wykresach wyliczanych przez sztuczną inteligencję. Dlatego też przedsiębiorcy powinni przykuwać jak największą wagę do terminowości, wywiązywania ze swoich
zobowiązań i zbierać jak najwięcej pozytywnych opinii. Połączenie tych wszystkich elementów może dawać pewność, że decyzja odnośnie zwiększenia czy udzielenia limitów będzie pozytywna.

Zachęcamy do odtworzenia szkolenia na naszej Platformie Szkoleniowej: https://szkolenia.pfp.com.pl/ 

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej