Thinking Tools - Praktyczne narzędzia, które usprawnią twój biznes
W każdym przedsiębiorstwie zmiany są konieczne do tego, aby się rozwijać. Trzeba jednak wiedzieć, które modyfikacje są korzystne i jak je właściwie wprowadzić w życie. Pomagają w tym intuicyjne narzędzia, które każdy powinien stosować w swojej firmie. Poznali je uczestnicy szkolenia organizowanego w ramach Biznesu Nowej Ery przez Polską Fundację Przedsiębiorczości, Santander Bank
i Santander Factoring.
Każde usprawnienie jest zmianą, ale nie każda zmiana jest usprawnieniem – powinni o tym pamiętać przedsiębiorcy, który chcą ulepszyć swój biznes. Jakie więc transformacje przyniosą poprawę, pozwolą zwiększyć zysk i zadowolenie z pracy? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi Teoria Ograniczeń, która była głównym tematem szkolenia pt. „Thinking Tools: Innowacje w biznesie. Praktyczne narzędzia logicznego wnioskowania” organizowanego w ramach Biznesu Nowej Ery we wtorek 7 czerwca. Swoją wiedzą w tym zakresie dzieliła się przedsiębiorczyni z wieloletnim stażem, menadżerka kilkunastoosobowego zespołu, psycholog i coach – Lucyna Ławniczak.
- Teoria Ograniczeń jest metodologią usprawniania systemów, która daje nam narzędzia do osiągania przełomowych rezultatów (np. zysków) w bardzo krótkim czasie – tłumaczyła Lucyna Ławniczak. - Wypracowana początkowo dla usprawniania produkcji, ma rozwiązania m.in.: do osiągania sukcesu w Siłach Sprzedaży, dystrybucji, finansów, usług, oświacie. Dzięki stosowaniu narzędzi myślowych wg TOC możemy mieć relatywnie proste metody do określania priorytetów i rozwiązywania dylematów, konfliktów między różnymi taktykami osiągania celów. Narzędzia myślowe możemy wykorzystywać w kontekście całej firmy, działów i relacji z ludźmi.
Uczestnicy szkolenia poznali założenia Teorii Ograniczeń i zasady osiągania przełomowych wyników w krótkim czasie. Dowiedzieli się, jak opisać strategię firmy w ciągu jednego dnia i na jednej stronie. Nauczyli się też stosowania Chmury Konfliktu – narzędzia do wypracowywania rozwiązań w rzeczywistości biznesowej
i nie tylko. Polega na przeniesieniu koncentracji z żądań na potrzeby stron zaangażowanych w konflikt.
- Warto wiedzieć, że źródłem opracowania metod logicznego wnioskowania są założenia, że rzeczywistość jest prosta i w rzeczywistości nie występują realne konflikty – mówiła Lucyna Ławniczak. - Większość obserwowanych problemów, niejednokrotnie opisywanych w złożony sposób, ma niewiele lub nawet jedną źródłową przyczynę. Jej znalezienie i wyeliminowanie jest w stanie spowodować rozwiązanie również powiązanych problemów.
Podczas szkolenia użytkownicy mieli okazję do zadawania pytań ekspertce. Te dotyczyły m.in. właściwego określania celów przedsiębiorstwa, częstotliwości wprowadzania zmian czy rozwiązywania konfliktów, kiedy argumenty jednej ze stron wydają się nielogiczne. Po zakończeniu spotkania każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje i umiejętności.
Jeśli nie udało się wam wziąć udziału w tym szkoleniu na żywo, nic jeszcze nie jest stracone. Zaległości można nadrobić odwiedzając platformę szkoleniową Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości pod adresem https://szkolenia.pfp.com.pl/szkolenia/biznes-nowej-ery Znaleźć tam można zapis video całego spotkania w formie e-learningu.