Mamy wiedzę i pieniądze dla Podmiotów Ekonomii Społecznej

13.03.2023

Po sukcesie grudniowego szkolenia dotyczącego dotacji dla Podmiotów Ekonomii Społecznej, Polska Fundacja Przedsiębiorczości zaprasza na kolejne trzy warsztaty skierowane do organizacji takich jak: przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, podmioty reintegracyjne, centra aktywności zawodowej czy warsztaty terapii zajęciowej. – Posiadamy w swojej ofercie atrakcyjne instrumenty, które wychodzą naprzeciw planom rozwojowym i oczekiwaniom organizacji takich jak właśnie Podmioty Ekonomii Społecznej. Szkolenia, które zaplanowaliśmy to okazja do zgłębienia wiedzy w tematach związanych z pisaniem projektów czy formatowaniem swojej działalności tak, by mieć szansę na efektywne pozyskiwanie środków – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Szkolenia dla Podmiotów Ekonomii Społecznej

Duża dawka praktycznej wiedzy w tematach najważniejszych dla Podmiotów Ekonomii Społecznej z całej Polski – tak w skrócie można opisać trzy szkolenia, które w tym zakresie przygotowała Polska Fundacja Przedsiębiorczości.

Wszystkie szkolenia poprowadzi Ilona Pietrzak. Pierwsze odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 13:30. Tematem będzie pisanie projektów. Podczas szkolenia omówiony zostanie cały proces aplikowania o dotację, z szczególnym uwzględnieniem samego pisania wniosku o dotację i przygotowywania budżetu. Temat będzie omawiany na konkretnych przykładach.

Kolejne szkolenie szerzej poruszy zagadnienia związane z szansami, jakie daje przedsiębiorstwom oraz organizacjom pozarządowym status podmiotu ekonomii społecznej. Szkolenie odbędzie się 19 kwietnia. Szkolenie dotyczyć będzie codziennego funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej, korzyści z funkcjonowania w takiej formule czy pozyskiwania finansowania.

Trzecie szkolenie – tydzień później, czyli 26 kwietnia – będzie dotyczyć już bardziej specjalistycznych kwestii, ale wciąż bardzo istotnych dla PES. Jaka jest różnica między odpłatną, a nieodpłatną działalnością gospodarczą? Jaka jest odpowiedzialność członków zarządu? Jak pozyskiwać środki zewnętrzne i jak efektywnie tworzyć budżety? Szkolenie kierowane jest do liderów, społeczników, osób, które myślą o założeniu np. fundacji, stowarzyszenia, spółki z o.o. non profit lub już prowadzą podmiot ekonomii społecznej. Do udziału w szkoleniu zapraszamy również tych, którzy chcą „uspołecznić” swój biznes, jak również wszystkie osoby chcące rozwijać swoje kompetencje.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji. Odbędą się one na platformie szkoleniowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Więcej informacji o szkoleniach:

05.04.2023 Sztuka pisania projektów (klik)
19.04.2023 Przedsiębiorczość społeczna – Jak wykorzystać szansę? (klik)
26.04.2023 Działalność statutowa w podmiocie – Czy to się opłaca? (klik)

Polska Fundacja Przedsiębiorczości dla Podmiotów Ekonomii Społecznej

Polska Fundacja Przedsiębiorczości zarządza środkami funduszu pożyczkowego w ramach programu – Pożyczka Płynnościowa dla Podmiotów Ekonomii Społecznej. Dostępne środki w ramach projektu wynoszą 7 milionów złotych.

W ramach umowy podmioty mogą korzystać z „Pożyczki Płynnościowej dla Podmiotów Ekonomii Społecznej” Jej maksymalna wartość to 50 tysięcy złotych. Jej stałe oprocentowanie jest na symbolicznym poziomie. Okres spłaty to trzy lata, a karencja może wynieść sześć miesięcy. Grupa docelowa mechanizmu to Podmioty Ekonomii Społecznej istniejące co najmniej 12 miesięcy i posiadające co najmniej jeden zamknięty rok obrotowy, spełniające kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy, prowadzące działalność gospodarczą lub odpłatną działalność statutową. Środki można wydatkować m.in. na bieżące zobowiązania pracowników czy spłatę zobowiązań handlowych lub koszty administracyjne.

Drugi projekt to „Pożyczka Misyjna dla Podmiotów Ekonomii Społecznej” W ramach Pożyczki Płynnościowej, możliwe jest finansowanie działań stanowiących pomoc osobom uciekającym z Ukrainy. Nieoprocentowana pożyczka może mieć wartość do 100 tysięcy złotych. Okres spłaty to pięć lat, a karencja może wynieść 12 miesięcy. Środki mogą zostać przeznaczone na pożyczki na pomoc osobom, które uciekły z Ukrainy (dla PES, których charakter działalności jest zbieżny z przedmiotem pomocy objętej pożyczką) lub pożyczki na tworzenie miejsc pracy dla osób, które uciekły z Ukrainy. W przypadku tego mechanizmu możliwe jest umorzenie 25% wartości kapitału pożyczki.

Szczegółowe informacje o projekcie: (kliknij tutaj)

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej