Pandemia, wojna, inflacja. Jest wiele czynników niszczących biznesy przedsiębiorców. Mamy wsparcie na ich odbudowę.

25.04.2023

- To mechanizm, którego zadaniem jest dać przedsiębiorcy oddech po trudnym czasie gospodarczym. Jeżeli przedsiębiorca popadł w kryzys, ale jego firma nadal ma perspektywy rozwoju, to mamy dla niego doskonałą formę wsparcia, dużo korzystniejszą niż wsparcie komercyjne – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Wsparcie dotyczy przedsiębiorców z województwa pomorskiego. Umowa Operacyjna opiewa na dodatkowe, niemalże 4 miliony złotych, a jednostkowy próg wsparcia dla przedsiębiorcy może osiągnąć nawet 1 milion złotych.

Dla tych, walczących z kryzysem i dla tych, co „uciekają do przodu”

Umowa została zawarta w ramach realizacji Projektu pn. „Poprawa dostępu pomorskich MŚP do finansowania inwestycji poprzez wsparcie zwrotne ukierunkowane na kryzysowe działania naprawcze w kontekście pandemii COVID-19 i jej skutków (Pomorski Fundusz Rozwoju – REACT-EU)”, który jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19. W ramach zawartej Umowy, Menadżer Funduszu Funduszy – Pomorski Fundusz Rozwoju sp. z o.o., udostępnił PFP środki w wysokości 3.900.000,00 złotych w ramach Instrumentu Finansowego – Pożyczka na Odbudowę Biznesu.

Jak mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości to bardzo atrakcyjny mechanizm, który może być wsparciem dla przedsiębiorców borykających się z trudnymi konsekwencjami wydarzeń ostatnich lat.

- Wspieramy przedsiębiorców którzy wdrażają efektywne rozwiązania ekologiczne lub cyfrowe. To wsparcie zarówno dla tych, borykających się z efektami pandemii, wojny i inflacji. Jak i dla tych, którzy „uciekają do przodu” i planują zmienić swoje firmy i uczynić je bardziej ekologiczne – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

- Dotychczas firmy wykorzystywały wsparcie w ramach „Pożyczki na Odbudowę Biznesu” bardzo kreatywnie i różnorodnie. Firmy nabywały samochody elektryczne, maszyny specjalistyczne, budowały domki na wynajem, otwierały kolejne stanowiska handlowe czy inwestowały w fotowoltaikę – dodaje Prezes Marcin Pawłowski.

Milion złotych. Preferowana ekoefektywność i cyfryzacja. Jak o pieniądze mogą starać się pomorscy przedsiębiorcy?

Kwota pożyczki może wynieść nawet milion złotych. Oprocentowanie jest na warunkach zdecydowanie korzystniejszych od rynkowego – w obszarach preferencji 1,71%, a w pozostałych obszarach 3,42% - co nadal jest wynikiem dużo bardziej efektywnym, niż pożyczka z komercyjnego banku. Maksymalny okres spłaty to 84 miesiące. Karencja w spłacie może sięgać 6 miesięcy, przy czym karencja nie wydłuża czasu spłaty pożyczki. Grupą docelową jest sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

W ramach Instrumentu Finansowego finansowane będą przedsięwzięcia realizowane na terenie województwa pomorskiego, związane z wdrażaniem rozwiązań m.in. cyfryzacyjnych lub ekoefektywnych, a także ukierunkowanych na inwestycje rozwojowe, w obszarach działalności ostatecznego odbiorcy, obejmujące m.in.: zakup środków trwałych i produkcji, wartości niematerialnych i prawnych, modernizację sprzętu, adaptację nowych pomieszczeń czy dywersyfikację działalności.

Preferowane będą projekty z zakresu cyfryzacji i ekoefektywności, przy czym: przez cyfryzację należy rozumieć rozwój infrastruktury łączności cyfrowej oraz rozwiązań w zakresie e-usług poprzez wykorzystanie technologii cyfrowej, a przez ekoefektywność należy rozumieć wszelkie działania zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, w formie inwestycji wspierających zieloną transformację gospodarki, inwestycje w innowacyjne technologie ograniczające emisje i przyczyniające się do zmniejszenia wpływu na środowisko, a także inwestycje zmierzające do rozwoju elektromobilności z wykorzystaniem energii odnawialnej i paliw alternatywnych.

Więcej informacji TUTAJ

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej