Pokolenie Z na rynku pracy. Dlaczego tak trudno się z nim dogadać?
- Przepaść międzypokoleniowa w firmach jest coraz bardziej widoczna. Wielu menadżerów zastanawia się, jak dogadać się z młodym pokoleniem pracowników, jak motywować ich do pracy, jak osiągać zadowalające efekty, a jednocześnie pozostać z nimi w dobrych relacjach i zachęcać do rozwoju w ramach struktury firmy – mówi Katarzyna Opiekulska – Sozańska, ekspert rynku pracy i prezes Zarządu LSJ HR Group.
„Pracownicy nie chcą już pracować 12-14 godzin na dobę”
Pokolenie Z, pokolenie post-milleniarsów, pokolenie Alpha. Jakbyśmy nie nazywali młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, to jedno jest pewne. Niosą oni ze sobą zmianę, jakiej dawno nie widziało wielu przedsiębiorców. Praca nie jest dla nich priorytetem. Pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Mają swoje zdanie i się nie boją go mówić. To powoduje wiele komplikacji w relacjach. O tym, ale nie tylko będą mówić eksperci podczas konferencji Szczecin Biznes & HR 24 maja w Szczecinie.
- Mówimy o zmianie pokoleniowej na rynku pracy. Był czas, gdy mieliśmy do czynienia z pokoleniem nastawionym tylko na pracę, sukces, na wyniki. Zależało im na szybkich awansach, dużych pieniądzach i możliwości progresywnego rozwoju. Teraz mamy pokolenie, które chce po prostu korzystać z życia, a nie pracować po 18 godzin na dobę. Nagłe zderzenie, gdy starsze pokolenie spotyka w miejscu pracy młodsze może skutkować kadrową katastrofą – mówi Katarzyna Opiekulska, ekspert rynku pracy, Dyrektor Zarządzająca LSJ HR Group.
- Będziemy mówić o komunikacji w firmie, która oparta jest na szczerości. Młodzi ludzie chcą wiedzieć, co się dzieje w firmie, jaka jest jej sytuacja, jak można się w niej rozwijać, ale z zachowaniem tego słynnego work-life-balance – mówi Karolina Białas, menadżer w LSJ HR Group.
– Poprzednie pokolenie jest nauczone nad wyraz ciężkiej pracy, a to kolejne już tego nie chce. Chce żyć, korzystać z możliwości tego świata, ono obserwowało, że życie ich rodziców i praca po 12-14 godzin to nie jest dla nich satysfakcjonujące życie – dodaje.
O tym, jak zatrzymać młode pokolenie w miejscu pracy, jak rozmawiać z młodymi pracownikami i czy możliwe są dobre relacje między HR, a biznesem będzie mowa na konferencji Szczecin Business & HR, która odbędzie się 24 maja w Szczecinie. Wśród gości między innymi: CEO Lotte Wedel Maciej Herman, prof. Witold Orłowski, Zuzanna Skalska, Sylwia Królikowska oraz szereg innych ekspertów.