Na start 7 tysięcy złotych, a po 10 latach nawet więcej niż 20. Branża IT rekrutuje, mimo że światowi giganci myślą o optymalizacji.
Czy wszyscy chcą pracować w IT? Statystyki z ostatniego Zachodniopomorskiego Raportu Finansowego pokazują, że zarobki w tej branży biją rekordy. Junior w IT „na start” jest w stanie zarobić dużo więcej niż doświadczeni pracownicy w administracji, handlu czy innych sektorach gospodarki. Mimo to na rynku wciąż brakuje osób do pracy, a sytuacje skomplikowała powszechność pracy zdalnej i hybrydowej. Lokalnych ekspertów podkupują światowe korporacje, którym wszystko jedno z jakiej części świata jest ich pracownik.
Gościem podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości jest Marcin Skonieczny, prezes Patronite.pl. Członek Zarządu Klastra IT Pomorza Zachodniego. Rozmawia Michał Kaczmarek. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy na naszym kanale YouTube (klik)
Sektor IT od lat ucieka reszcie gospodarki jeżeli chodzi o wynagrodzenia. Mimo to branża ta wciąż jest nienasycona jeżeli chodzi o nowe kadry. IT nie złamał kryzys inflacyjny, COVID-19 ani wojna w Ukrainie. Nawet jeżeli giganci tacy jak Google czy Facebook optymalizują zespoły, to w firmach działających na terenie Polski wciąż trwają gorączkowe rekrutacje, a wynagrodzenia rosną.
- Wszyscy zapowiadali, że przyjdzie do nas kryzys i rok 2023 będzie bardzo trudny. Pierwszy kwartał jednak pokazał, że nie jest źle. Przynajmniej dla programistów – mówi nasz gość. – Nie ma granicy żeby mieszkając w Szczecinie pracować np. w Stanach Zjednoczonych. Wielkie firmy zwalniają, co minimalnie widać na rynku, ale inne firmy nadal rekrutują i zatrudniają. Programiści globalnie nie mają problemu z poszukiwaniem pracy – dodaje Marcin Skonieczny.
Finansowo to, co dla IT jest startem, dla wielu branż jest sufitem.
- Minimalna płaca za którą junior się zatrudnia to 7 tysięcy złotych brutto. Nie ma gwarancji, że tak będzie zawsze. Tym bardziej, że przecież sztuczna inteligencja będzie się rozwijać. Widzimy, że doświadczeni programiści mogą liczyć na bardzo wysokie stawki. Dla programistów obecna sytuacja jest wymarzona, bo rynek o nich konkuruje. Przy tak wysokich zarobkach, żeby spiąć projekt trzeba wykorzystywać każdą godzinę pracy – mówi Marcin Skonieczny.
- Junior zaczyna od 7 tysięcy, stawka medium to jest ok. 12-14 tysięcy, a seniorzy mogą liczyć na 20 tysięcy złotych i więcej. Oczywiście to wszystko jest bardzo płynne, bo seniorem w IT może być ktoś, kto ma już 10 letnie doświadczenie, co w innych branżach jest niespotykane – wyjaśnia ekspert w podcaście Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Od czego zależy dalszy rozwój sektora IT w Polsce? Kto jest najbardziej poszukiwany do pracy? Czym na co dzień zajmuje się Klaster IT Pomorze Zachodnie? Zachęcamy do wysłuchania podcastu!