Pod koniec stycznia wielu przedsiębiorców zapomina o postanowieniach noworocznych i o zmianach, które planowali wprowadzić w nowym roku. Eksperci przekonują, że to błąd i tylko determinacja i konsekwencja może prowadzić do pozytywnych zmian w firmach. Gościem kolejnego odcinka podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości była trenerka biznesu i ekspertka PFP Anita Gałek. Rozmawialiśmy o nowych szkoleniach, które przygotowuje trenerka oraz o zarządzaniu zespołami rozproszonymi.
Anita Gałek jest jedną z najbardziej rozchwytywanych trenerek Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Na naszej platformie prowadzi warsztaty dotyczące wellbeingu, budowania zespołów, relacji na linii pracownik-klient oraz pracownik-pracodawca. W nowym roku na naszej platformie pojawią się nowe tematy przygotowane przez trenerkę
Zarządzanie rozproszonymi zespołami
Rozproszone zespoły stają się codziennością w wielu firmach. Z jednej strony to szansa na rozwój, bo firma może zatrudniać ekspertów z różnych części Polski, a nawet świata. Z drugiej onboarding takiego pracownika oraz codzienna komunikacja z nim, to wielkie wyzwanie. Dla menadżerów problemowe może być także delegowanie zadań oraz integracja pracy grupowej.
- Zespoły wirtualne i pracujące hybrydowo to właśnie zespoły rozproszone. Liderzy uczą się zmiany w zarządzaniu zespołami. Często z tymi samymi ludźmi musza przejść w zupełnie nową definicję pracy. Zespół musi dążyć do wspólnego celu, musi współpracować. Moje szkolenie ma pokazać różne perspektywy zarządzania takim zespołem. Należy zwrócić uwagę na rolę lidera, rolę pracowników, budowanie relacji, delegowanie zadań czy dostosowanie się do wzajemnych potrzeb. Kiedyś pracowaliśmy na jednym piętrze, a teraz pracujemy w różnych częściach Europy dla jednej firmy – mówi Anita Gałek.
- Największą barierą menadżerów jest brak kontaktu bezpośredniego z pracownikami. O tym mówi się w pierwszej kolejności niezależnie od branży i formy współpracy. Liderzy czasem stosują te same narzędzia w zespole tradycyjnym i rozproszonym, a to błąd – dodaje trenerka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Jaki lider na trudne czasy?
Szkolenia w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości mają rozwijać w przedsiębiorcach kompetencje menadżerskie i rozwojowe.
- W dobie turbulentnej rzeczywistości musimy rozwijać w liderach empatię, kompetencję miękkie i umiejętność budowania zespołów. Lider musi zarządzać emocjami, wyczuwać emocje w zespole, rozładowywać, a nie generować napięcia. Inteligencja emocjonalna to wielka wartość, to cecha charakterystyczna lidera nowej generacji – mówi Anita Gałek, trener biznesu i ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Dobre efekty to nie zawsze drastyczne zarządzanie. – Pokazuje liderom inny wymiar zarządzania i przywództwa. Pracuje ze świadomymi liderami, którzy chcą ulepszać narzędzia, którymi się posługują w swojej pracy. Jest dużo osób poszukujących swojej drogi w zarzadzaniu zespołem. Nie jest to takie proste – dodaje ekspertka.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości! Anita Gałek prowadzi szkolenia na platformie szkoleniowej PFP – zapraszamy do rejestracji i uczestnictwa.