„Będziemy budować jej kiedyś pomniki”. Szczecinianka przyczyniła się do rewitalizacji ważnej części miasta

05.06.2024

Grupa CSL to jedna z największych w Polsce firm logistycznych. Za jej sukcesem stoi prezes Laura Hołowacz. W 2015 roku na Łasztowni powstała Stara Rzeźnia. Centrum kultury stało się początkiem rewitalizacji tej części Szczecina. - Jestem pewna, że szczecinianie będą budować pomniki Laurze Hołowacz, bo jej się to należy – mówi prof. Aneta Zelek, ekonomistka i przyjaciółka Laury Hołowacz.

Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka z serii "Historie sukcesu" na naszym kanale YouTube (klik)

„O sukces trzeba dbać. Nic nie trwa wiecznie”

Grupa CSL działa od ponad 25 lat. Firma zajmuje się transportem, spedycją i logistyką. Prowadzi także własną agencję celną. Twórczynią firmy jest Laura Hołowacz, przedsiębiorczyni uhonorowana „Diamentem Forbesa” czy tytułem Honorowej Obywatelki Szczecina. Władze miasta, media oraz samorządy gospodarcze doceniają nie tylko biznesowe sukcesy Laury Hołowacz, ale także jej zaangażowanie społeczne i powołanie do życia Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Instytucja kultury na Łasztowni działa już od prawie dekady i stała się początkiem rewitalizacji tej części Szczecina.

- Pierwszy rok był czasem strat, a potem krok po kroku budowaliśmy naszą firmę. Praca to jest moja pasja. Od samego początku wiedziałam, że musimy iść swoją drogą i być otwartymi na innowacje. Zaczynaliśmy od klientów polskich, potem pracowaliśmy z klientami z Europy, a teraz w określonej grupie towarowej obsługujemy firmy z całego świata – mówi Laura Hołowacz.

– O sukces trzeba dbać. Nic nie trwa wiecznie – mówi Laura Hołowacz. – Staram się budować relację, wiem czego chcę, mam dużą intuicję biznesową, ale też potrafię zaryzykować, więc kiedy są porażki to wyciągam z nich wnioski – dodaje.

Najbardziej zaskakującym krokiem w historii Grupy CSL było na pewno powołanie do życia Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

- Kocham to miejsce. Łasztownia ma przyszłość. Chciałabym żeby rewitalizacja nadal postępowała, bo wtedy to miejsce będzie kultowe, ludzie uwielbiają Łasztownię. Mieliśmy ostatnio „Szwajową niedzielę” i obiekt wypełniony po brzegi – dodaje Laura Hołowacz.

W biznesie jest „rozważna i romantyczna”. Prof. Zelek i prezes Mojsiuk o Laurze Hołowacz

Grupa CSL jest firmą rodzinną. Po prezes Laurze Hołowacz zarządzanie spółką przejmie Przemysław Hołowacz, obecnie dyrektor ds. rozwoju.

- Moja mama jest najlepszym menadżerem jakiego spotkałem – przyznaje Przemysław Hołowacz. – Podejście do pracowników jest tutaj bardzo indywidualne, dużo rozmawiamy, jest podejście bardzo osobiste. Zależy nam żeby sobie ufać i dzielić się swoimi historiami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i tymi, które wymagają pomocy – mówi Przemysław Hołowacz.

Prof. Aneta Zelek zna Laurę Hołowacz jeszcze z czasów studiów. Jak mówi zawsze wyróżniała ją pasja i determinacja oraz chęć robienia rzeczy „inaczej niż wszyscy”. Już wtedy zajmowała się żeglarstwem, ale także chętnie angażowała w inicjatywy społeczne.

- Postać niesztampowa, kopalnia pomysłów, robi nadzwyczajne rzeczy, wzór bizneswoman, ale z wieloma sprzecznościami. Z jednej strony twarda i odważna, ale także osoba rozważna i pełna empatii, a czasem nawet romantyzmu – mówi prof. Aneta Zelek.

- To jest przykład kobiety biznesu z której możemy brać przykład. Osoba silna, skuteczna, ale też pełna zaangażowania społecznego. Jest świetnym pracodawcą i bardzo zaangażowanym przedsiębiorcą – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Historie sukcesu” to projekt Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i portalu wSzczecinie.pl. Kolejny wywiad już w czerwcu.

 

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej