Jedni się cieszą i w pośpiechu biorą udział w kursach i szkoleniach, by poszerzać swoją wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji. Inni za to obawiają się, że niedoskonała jeszcze, ale mająca już spory zasięg sztuczna inteligencja za moment może zabrać im pracę. Jaka jest prawda? Sztuczna inteligencja dla rynku pracy jest przyszłością czy przekleństwem? O tym jest kolejny odcinek programu „Zmieniamy zawód”, który portal wSzczecinie.pl przygotowuje wspólnie z Polską Fundacją Przedsiębiorczości.
AI będzie wywierała presję na pracownikach. Na pewno należy spodziewać się, że wymagana będzie „większa kreatywność”
Sztuczna inteligencja kojarzy nam się z czymś futurystycznym i jeszcze trudnym do wdrożenia w firmach, ale prawda jest taka, że rewolucja związana z zagospodarowaniem AI dzieje się na naszych oczach. Firmy zajmujące się IT już teraz aktywnie poszukują pracowników, którzy będą dla nich wsparciem w tym zakresie. Często także osoby pracujące już w IT kierowane są na kursy, szkolenia i warsztaty, by poszerzyć swoje kompetencje z tym związane.
- Cały czas rozwijamy kompetencje związane z pracą programistów i testerów w zakresie sztucznej inteligencji. Tak wykorzystywana jest wiedza w zakresie aspektów technicznych, ale i usprawniania pracy podczas testowania produktów. Z roku na rok to zapotrzebowanie rośnie - mówi Piotr Sikora z firmy Idosell, grupa IAI. – Szkolimy swoje kadry. Stosujemy cykle zawodowe dla naszych pracowników. Inwestujemy w naszych ludzi, a niekoniecznie zatrudniamy nowych specjalistów – dodaje Sikora.
Rynek pracy niebawem również wzbogaci się o nowe zawody jak np. „generator fraz” dla sztucznej inteligencji.
- ChatGPT czy sztuczna inteligencja to jest ogromny zbiór wiedzy. Żeby ją zdobyć należy umiejętnie zadać temu „Einsteinowi” dobre pytanie. Zadając dobre pytanie możemy wygenerować bardzo dobrą, praktyczną odpowiedź. Tu ważna jest formuła pytania, opis, zarysowanie kontekstu, to wszystko sprawia, że odpowiedź nie jest generyczna, a może być ważnym elementem do wykorzystania w danym miejscu pracy. To jest narzędzie, które wspomaga, ale nie zastępuje ludzi – mówi Tomasz Zdziebko z firmy Idosell z Grupy IAI.
- Najpierw musimy nauczyć się używać sztucznej inteligencji do naszej pracy. AI używamy obecnie główne do wygenerowania tekstu, obrazków, muzyki, filmu. To może być zagrożenie dla sektorów marketingowych. Nie obawiałbym się, że sztuczna inteligencja będzie zastępować pracowników, ale na pewno będzie powodowała, że pracodawcy będą mogli wymagać od pracowników większej kreatywności- dodaje Tomasz Muras, dyrektor techniczny z firmy Enovation Polska.
„Zagrożeniem może to być dla ludzi, których kompetencje oparte są na podstawach, które są zastępowalne”
Eksperci Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości nie mają wątpliwości, że sztuczna inteligencja jest przyszłością i będzie mieć wpływ na rynek pracy. Nie ma jednak mowy o tym, by technologia masowo zastępowała ludzi.
- Czy chcemy czy nie, wiedza o sztucznej inteligencji i umiejętność jej obsługi są po prostu konieczne. To jest przejaw pewnego rodzaju nowoczesności i szansa na zaimplementowanie do rzeczywistości firmy rozwiązań, które optymalizują pracę i sprawiają, że praca ludzi jest bardziej efektywna. Firmy nadal będą potrzebować ludzi i osoby z kompetencjami na pewno nie muszą się obawiać. Zagrożeniem może to być dla ludzi, których kompetencje oparte są na podstawach, które są zastępowalne. Myślę jednak, że firmy nie dadzą się zwariować i nie ma mowy, by sztuczna inteligencja zabierała ludziom etaty – mówi Elżbieta Stelmach, trener biznesu.
Podobne zdanie ma Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy z firmy IDEA HR Group. Sztuczna inteligencja jest czymś od czego nie da się uciec, ale nie jest generatorem tak wielkich zmian, by obawiać się zwolnień, ale także by specjalizować się tylko i wyłącznie w niej.
- Kompetencje związane ze sztuczną inteligencją cały czas się kształtują i szybko się zmieniają. Pojawia się wiele stanowisk z tym związanych, ale raczej jest to praca dla sektora IT, który wzbogaca się o nowe kompetencje niż dla osób kształconych tylko „pod sztuczną inteligencje”, bo takich na rynku nie ma zbyt wielu. Na pewno jednak osoba mająca wiedzę na temat obsługi i wykorzystywania AI ma przed sobą większą przyszłość zawodową – przyznaje Anna Sudolska.
Program „Zmieniamy zawód” to wspólny projekt portalu wSzczecinie.pl oraz Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Kolejny odcinek już w maju.