Firmy z sektora usługowego muszą traktować inkluzywność jako swój obowiązek. Dostęp do naszej firmy dla osób z niepełnosprawnościami zdaje się być sprawą oczywistą, ale dostosowanie przedsiębiorstwa do wymogów dostępu wcale nie jest sprawą prostą i tanią. Naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców wychodzi nowy instrument finansowy Banku Gospodarstwa Krajowego, którego administratorem będzie Polska Fundacja Przedsiębiorczości.
Nabór na środki w ramach projektu Pożyczka dla przedsiębiorców na dostępność zaczyna się 5 sierpnia 2024 r.
Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje Projekt pt. „Dostępność Plus – Europejskie pożyczki dla przedsiębiorców”. Jednym z elementów tego projektu jest nabór na środki dla przedsiębiorców, którzy w swoich firmach planują inwestycje związane z ułatwieniem dostępu dla osób z niepełnosprawnościami. Mowa zarówno o inwestycjach, które sprawią, że budynek czy lokal będący miejscem działania przedsiębiorcy stanie się powszechniej dostępny, jak i przestrzeni cyfrowej, w której funkcjonuje.
Wartość pożyczki może sięgać nawet miliona złotych. Jej oprocentowanie to zaledwie 0,15%, a czas karencji może sięgać nawet roku. Dodajmy, że pożyczkę na dostępność można spłacać nawet 10 lat w zależności od wartości pożyczki.
Z pożyczki można sfinansować inwestycje, które poprawią dostępność architektoniczną, cyfrową i komunikacyjno-informacyjną przedsiębiorstwa dla osób ze szczególnymi potrzebami. Mogą to być inwestycje m.in. w zakresie: siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej czy sposobu lub formy prowadzenia działalności gospodarczej.
- Dla Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości to kolejny po Funduszu Dostępności oraz Pożyczki dla Podmiotów Ekonomii Społecznej projekt, który wpisuje się nie tylko w działania o zakresie gospodarczym, ale i społecznym. Dzięki atrakcyjnemu instrumentowi finansowemu firmy mogą sięgnąć po środki, które sprawią, że ich przedsiębiorstwa staną się atrakcyjniejsze dla kolejnych grup społecznych – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
- Pomagamy przedsiębiorcom w likwidowaniu barier. Zarówno cyfrowych jak i infrastrukturalnych – dodaje Prezes PFP.
Przed udzieleniem pożyczki dla przedsiębiorców firma przechodzi standardowy audyt dostępności.
Nabór wniosków rozpoczął się 5 sierpnia br.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PFP