Polska Fundacja Przedsiębiorczości podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na mocy której do przedsiębiorców z województwa małopolskiego trafią pieniądze przeznaczone na rozwijanie działalności w tym m.in. na zakup maszyn i urządzeń, technologii, wprowadzanie innowacji, implementacje rozwiązań cyfrowych czy wdrażanie technologii zgodnych z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Wszelkie programy rozwojowe w Małopolsce zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Pożyczka rozwojowa jest więc Instrumentem Finansowym, który zapewne szybko znajdzie chętnych odbiorców. Tym bardziej, że ten mechanizm jest zdecydowanie atrakcyjniejszy niż finansowanie komercyjne – przyznaje Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Umowy o współpracy między Polską Fundacją Przedsiębiorczości, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego zostały podpisane pod koniec września. Rozpoczęcie naboru wniosków dla przedsiębiorców zaplanowane jest na 30 października 2024 r. godz. 8:00.
Najważniejsze informacje:
Pożyczka rozwojowa udzielana jest ze środków Funduszu Powierniczego w Programie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, w ramach projektu pn. Instrumenty Finansowe dla Małopolski 2021-2027
Okres spłaty pożyczek może być rozłożony na 96 miesięcy z roczną karencją. Oprocentowanie pożyczki to zaledwie 1,5% w skali roku, co należy ocenić jako zdecydowanie atrakcyjniejsze niż finansowanie w instytucjach komercyjnych. Takie oprocentowanie występuje gdy: inwestycja znajduje się na obszarze zmarginalizowanym lub zagrożonym trwałą marginalizacją lub gdy pożyczkobiorca działa na rynku nie dłużej niż dwa lata. W pozostałych przypadkach oprocentowanie może sięgać 3%.
- Wspierane są inwestycje realizowane na terenie województwa małopolskiego, w szczególności w nowoczesne maszyny i urządzenia, technologie, wartości niematerialne i prawne, mające na celu rozbudowę przedsiębiorstw, rozwój usług i produktów, wprowadzanie innowacji czy wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych - mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
- Możliwe jest umorzenie do 20% kapitału Pożyczki, jeżeli inwestycja ma na celu wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych albo dotyczy gospodarki o obiegu zamkniętym zgodnie z zasadami przedstawionymi w Regulaminie. W tych przypadkach zawsze prosimy konsultacje z naszymi ekspertami, którzy udzielają szczegółowych informacji wszystkim zainteresowanym - mówi Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
PFP wspiera zainteresowanych pożyczkami, zapraszamy do wizyty lub kontaktu z przedstawicielkami Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w województwie małopolskim. Warto nadmienić, że oddział w Tarnowie funkcjonuje od początku października br. i jest już 27 oddziałem naszej organizacji.
Oddział PFP w Krakowie
ul. Wadowicka 8A, I piętro, pokój nr 29, 30-415 Kraków,
kom. 532 546 545, kom. 532 541 489, malopolskie@pfp.com.pl
Oddział PFP w Tarnowie
ul. Paderewskiego 6, p. 113, 33-100 Tarnów,
kom. 880 758 636, malopolskie@pfp.com.pl
Więcej informacji na stronie projektu: Pożyczka rozwojowa oraz Pożyczka rozwojowa II