To już dwa lata! Podmioty ekonomii społecznej mogą skorzystać z atrakcyjnego wsparcia od Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości

25.07.2024

Już od dwóch lat podmioty ekonomii społecznej mogą korzystać z pożyczki płynnościowej, która administrowana jest przez Polską Fundację Przedsiębiorczości w Szczecinie. Pożyczka PES spotkała się z pozytywnym odbiorem środowiska, z którym dotychczas Polska Fundacja Przedsiębiorczości współpracowała nieco mniej.

- Cieczy nas to, że organizacje pozarządowe, fundacje, centra integracji społecznej czy spółdzielnie socjalne zaufały nam i tak chętnie korzystają z instrumentów zwrotnych, jakie im proponujemy. Jednocześnie przypominamy, że działamy nadal, a z naszego programu mogą skorzystać wszystkie zainteresowane podmioty ekonomii społecznej z całej Polski – mówi Dariusz Mikołajczyk, koordynator projektu.

Umowa między Polską Fundacją Przedsiębiorczości, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego na zarządzanie środkami dla podmiotów ekonomii społecznej została zawarta w lipcu 2022 roku. Mijają właśnie dwa lata od momentu nawiązania tej współpracy i możemy chwalić się jej pozytywnymi efektami, a jednocześnie zachęcać kolejne organizacje pozarządowe do współpracy.

- To jest bardzo atrakcyjny mechanizm finansowy, który pozwala podmiotom ekonomii społecznej na rozwój przy jednocześnie niskiej stopie oprocentowania stałego na poziomie zaledwie 0,5 stopy redyskonta weksli, co na dziś stanowi 2,90%. Wartość pożyczki to maksymalnie 70 tysięcy złotych, a jej spłata może być rozłożona nawet na 3 lata z możliwością półrocznej karencji – mówi Dariusz Mikołajczyk, koordynator projektu z ramienia Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Warto zaznaczyć, że pożyczka ta ma swój wariant misyjny, z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tu oprocentowanie wynosi 0%, maksymalna kwota 100.000 zł, a do tego możliwe jest uzyskanie umorzenia 25% pożyczonej kwoty.

Ze środków mogą skorzystać między innymi spółdzielni socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, kluby integracji społecznej, spółdzielnie socjalne czy fundację, stowarzyszenia oraz spółdzielnie pracy.

Przeznaczenie pożyczki może być bardzo szerokie. Zapłata podatku od towarów i usług poniesionego w związku z inwestycją objętą dofinansowaniem z KPO, finansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności pożyczkobiorcy i zapewnieniem mu płynności finansowej, ale środki mogą zostać przeznaczone na wydatki bieżące, obrotowe lub operacyjne, w tym np. na wynagrodzenia pracowników, zatowarowanie czy na koszty administracyjne – mówi Dariusz Mikołajczyk.

Więcej informacji znajdziecie na: stronie internetowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Zachęcamy do rozmowy z naszymi konsultantami w całej Polsce.

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej