20 milionów złotych dla podkarpackich przedsiębiorców. „Takiej oferty nie znajdziecie w żadnym banku”

07.03.2025

Od jesieni 2024 roku przedsiębiorcy z województwa podkarpackiego mogą starać się o wsparcie finansowe w ramach Pożyczki rozwojowej – Instrumentu Finansowego przygotowanego przez Polską Fundację Przedsiębiorczości i Bank Gospodarstwa Krajowego. Zainteresowanie rośnie, ale w puli zostało jeszcze sporo środków, które mogą być zagospodarowane przez przedsiębiorców z regionu, którzy mają pomysł na to, jak wykorzystać preferencyjne wsparcie do rozwijania swojej firmy.


- Ekspansja, promowanie innowacyjnych rozwiązań lub poszerzanie skali działalności. Pożyczka rozwojowa nie jest projektem bankowym czy komercyjnym. Działamy w formule, która ma być atrakcyjna dla przedsiębiorców sektora MŚP, którzy mają pomysły, a nie mają bieżących środków na ich realizację. Warto poznać nas bliżej, bo nie jesteśmy bankiem tylko organizacją otoczenia biznesu, której misją jest wspieranie przedsiębiorców, a nie generowanie zysków – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Pożyczka rozwojowa to mechanizm, który oferuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie województwa podkarpackiego wsparcie na korzystnych warunkach finansowych bez żadnych innych opłat i prowizji. Polska Fundacja Przedsiębiorczości realizuje projekt od jesieni ubiegłego roku. Planowane jest udzielenie przynajmniej 45 pożyczek, gdzie maksymalna kwota indywidualnego wsparcia może sięgać nawet 2 milionów złotych. Cała pula projektu to rekordowe 20 milionów złotych.


- Jeden przedsiębiorca może uzyskać pożyczkę nawet na dwa miliony złotych i spłacać ją przez dekadę z karencją do 9 miesięcy i oprocentowaniu na poziomie 2%. To jest wsparcie absolutnie niekomercyjne, rozwojowe, a biorąc pod uwagę niełatwe otoczenie gospodarcze to wręcz progresywne, bo pozwala przedsiębiorcom na zagospodarowanie tych środków na szereg aktywności biznesowych od zakupów przez szeroko rozumiane innowacyjne zmiany w organizacji np. energetyczne – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Pożyczka na rozwój może finansować następujące typy Inwestycji Końcowych wspierające:

  • zwiększenie zdolności wytwórczych / usługowych przedsiębiorstwa, prowadzące do wzrostu produktywności 
  • zmianę w przedsiębiorstwie:
    - produktową nowe lub udoskonalone wyroby / usługi lub
    - procesową nowe rozwiązania technologiczne, w tym oparte na automatyzacji, robotyzacji, cyfryzacji
  • wdrożenie nowego / zmodyfikowanego modelu biznesowego lub dotyczące wdrożenia rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym.
    rozwój i transformację mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz prowadzące do wzrostu ich konkurencyjności i produktywności poprzez m.in. zwiększenie zdolności wytwórczych lub usługowych przedsiębiorstwa, udoskonalanie produktów i usług czy poprzez nowe rozwiązania technologiczne, w tym oparte na automatyzacji, robotyzacji, cyfryzacji.


Grupa docelowa Pożyczki rozwojowej to firmy sektora MŚP posiadające siedzibę lub oddział w województwie podkarpackim.


PFP zapewniania podmiotom ubiegającym się o udzielenie Pożyczki rozwojowej nieodpłatnego wsparcia merytorycznego w procesie ubiegania się o pożyczkę, w szczególności w zakresie przygotowania wniosku o pożyczkę, a także na etapie korzystania z pożyczki - w celu wsparcia przedsiębiorców w efektywnym wykorzystaniu środków pożyczki.


- Nasza ekspertka pozostaje do dyspozycji telefonicznie, mailowo, ale i osobiście w rzeszowskim oddziale PFP – zapewnia Prezes Marcin Pawłowski.


Więcej informacji na stronie projektu: Pożyczka rozwojowa

 

ISO