Instrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Polską Fundację Przedsiębiorczości (PFP) na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 27 marca 2024 r.
Umowa dotyczy powierzenia PFP zarządzania środkami Funduszu Szczegółowego w ramach Instrumentu Finansowego Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie (Działania 04.01 Europejskie pożyczki na samozatrudnienie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus).
Celem Projektu jest zapewnienie wsparcia finansowego, szkoleniowego i doradczego dla osób planujących podjęcie działalności gospodarczej na obszarze całego kraju.
W ramach Instrumentu Finansowego Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie udzielane są niskooprocentowane pożyczki z opcją umorzenia nawet do poziomu 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, bez dodatkowych opłat i prowizji.
W ramach Projektu osoby i podmioty mogą skorzystać ze szkoleń i doradztwa bez opłat.
Wartość umowy podpisanej między PFP a BGK:
Wartość projektu: 60.000.000,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 49.512.000,00 zł
Całkowita wartość projektu i wsparcia:
Wartość projektu: 674.000.000,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 556.175.572,36 zł
Jeśli nie prowadziłeś działalności gospodarczej i nie pozostawałeś w okresie zawieszenia wykonywania tej działalności w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz jesteś:
To ta pożyczka jest dla Ciebie!
Jeżeli planujesz prowadzić swoją działalność z innymi osobami w formie spółki cywilnej, każdy ze wspólników może indywidualnie otrzymać pożyczkę.
Umowa pożyczki zawierana jest po rozpoczęciu prowadzenia przez pożyczkobiorcę działalności.
Pożyczkobiorca podejmuje działalność na podstawie pozytywnej oceny wniosku o pożyczkę.
Pamiętaj! Środki z pożyczki nie mogą być wykorzystane na zakup od współmałżonka, osób pozostających z wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie domowym oraz od najbliższych członków rodziny, tj. rodziców, dziadków, dzieci, rodzeństwa lub przejęcie działalności gospodarczej od współmałżonka oraz najbliższego członka rodziny wnioskodawcy, poprzez jednoczesne odkupienie środków trwałych i obrotowych oraz prowadzenie działalności o tym samym profilu i w tym samym miejscu.
Dodatkowe szczegółowe informacje na temat pożyczki znajdują się w załączonym poniżej Regulaminie.
PFP zapewnienia potencjalnym Ostatecznym Odbiorcom pomoc w zakresie aplikowania o wsparcie z Projektu.
Dodatkowe, szczegółowe informacje na temat pożyczki znajdują się w załączonym poniżej Regulaminie.
Finansowanie samochodów osobowych:
co do zasady finansowanie pojazdów nie powinno stanowić dominującej części wartości pożyczki. Tego typu wydatek zawsze powinien być niezbędny i ekonomicznie uzasadniony. Zawsze finansowanie w tym zakresie powinno mieć związek z celem finansowania (taki wydatek nie może być celem samym w sobie – wydatek powinien przyczynić się w sposób bezpośredni do realizacji celu przedsięwzięcia).
Z uwagi na publiczny charakter środków PF ma prawo zawsze żądać dodatkowego zabezpieczenia spłaty pożyczki w formie hipoteki i są to kompetencje każdego PF. Decyzja w tym zakresie jest zawsze autonomiczna, pozostaje w gestii PF i nie podlega odwołaniu.
Zapraszamy do złożenia wniosku w Oddziale Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Nasi pracownicy postarają się również odpowiedzieć na wszelkie Państwa pytania.
Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Krakowie
ul. Wadowicka 8A, I piętro, pokój nr 29, 30-415 Kraków, kom. 532 546 545, kom. 532 541 489, malopolskie@pfp.com.pl
Zapraszamy również do udziału w wideokonferencji przy wykorzystaniu Microsoft Teams.
W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt z doradcą.
Doradztwo i szkolenia w ramach Instrumentu Finansowego Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie dostępne są dla:
W celu skorzystania z bezpłatnych szkoleń należy zarejestrować się na Platformie Szkoleń online Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, a następnie zapisać się na wybrane szkolenie dostępne na Platformie Szkoleniowej. Podczas rejestracji należy podać nazwę Projektu WwS w polu przeznaczonym na nazwę przedsiębiorstwa np. ubiegający się o pożyczkę wpisze zamiast nazwy firmy samo „WwS” a pożyczkobiorca „Firma ABC Sp. z o.o. (WwS)”.
Pożyczkobiorca może skorzystać z usług szkoleniowych i doradczych w terminie do 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.
Uzyskanie doradztwa i szkoleń przez pożyczkobiorcę stanowi pomoc de minimis. Pożyczkobiorcy dodatkowo są zobowiązani do wypełnienia karty doradztwa (dostępna u doradcy). Doradztwo dla pożyczkobiorców jest limitowane. Pożyczkodawca jest uprawniony do odmowy świadczenia usług doradztwa w przypadku wyczerpania środków przeznaczonych na ich realizację.
Harmonogram dostępny na stronie internetowej: Platforma Szkoleniowa PFP
Facebook: Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie
Pożyczka na samozatrudnienie
(027)