Nabór wniosków rozpoczął się dnia 26 września 2024 r. o godz. 8:00
W dniu 28.08.2024 roku Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę Menadżera Funduszu Powierniczego (MFP-BGK) Umowę Operacyjną w wysokości 15 mln zł (Wkład Funduszu Powierniczego). Umowa dotyczy powierzenia PFP zarządzania Funduszem Szczegółowym, z którego udzielane będą pożyczki w ramach Instrumentu Finansowego Pożyczka inwestycyjna dla RWS (Regionu Warszawskiego Stołecznego).
Dzięki wniesieniu przez PFP dodatkowego wkładu własnego do Funduszu Szczegółowego, dostępne środki na pożyczki dla przedsiębiorców wynoszą ponad 18,7 mln zł.
W ramach zawartej umowy PFP oferuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie województwa mazowieckiego, na obszarze Regionu Warszawskiego Stołecznego, pożyczki na korzystnych warunkach finansowych bez żadnych innych opłat i prowizji.
PFP planuje udzielić co najmniej 60 Pożyczek inwestycyjnych dla RWS. Efektem będzie zwiększenie poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw na terenie województwa mazowieckiego.
Pożyczka inwestycyjna dla RWS (Regionu Warszawskiego Stołecznego) udzielana jest ze środków Funduszu Powierniczego w Programie Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, w ramach projektu pn. Pożyczki inwestycyjne dla RWS 2021-2027
Wartość Umowy Operacyjnej realizowanej w ramach Projektu: 18 750 000,00 zł
Wkład UE w kwocie: 7 500 000,00 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Pożyczka inwestycyjna dla RWS (Regionu Warszawskiego Stołecznego)
- Kwota pożyczki: do 1.000.000,00 zł
- Okres spłaty:
- do 72 miesięcy,
- do 96 miesięcy w przypadku Jednostkowych Pożyczek udzielonych na wdrożenie przez Ostatecznego Odbiorcę wyników prac B+R
- Okres karencji:
- do 6 miesięcy,
- do 12 miesięcy w przypadku Jednostkowych Pożyczek udzielonych na wdrożenie przez Ostatecznego Odbiorcę wyników prac B+R,
przy czym karencja nie wydłuża okresu spłaty pożyczki
- Oprocentowanie:
- 1% w skali roku, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe Pożyczki inwestycyjnej dla RWS przeznaczonej na realizację Inwestycji Końcowej wpisującej się w co najmniej jedną regionalną inteligentną specjalizację (RIS)*
- 1,5% w skali roku, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe Pożyczki inwestycyjnej dla RWS przeznaczonej na kompleksową realizację projektów tj. wsparcie prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstw, w tym modyfikacji lub wprowadzania nowych modeli biznesowych poprzez kompleksową realizację:***
- Inwestycji Końcowej z zastosowaniem mechanizmu popytowego,
- Inwestycji Końcowej polegającej na wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań umożliwiających redukcję kosztów działalności rynkowej w przedsiębiorstwie wynikającą m.in. z mniejszego zużycia energii lub efektywnego wykorzystania surowców.
W przypadku spełnienia obu warunków obniżenia oprocentowania Pożyczki inwestycyjnej dla RWS, o których mowa wyżej, wysokość obniżenia oprocentowania sumuje się, z zastrzeżeniem, że oprocentowanie nie może być niższe niż 0,5 % w skali roku.
- 2% w skali roku, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe
- Przeznaczenie finansowania (Cele Inwestycji):
Typy Inwestycji Końcowych możliwe do sfinansowania:
- Jednostkowe Pożyczki mogą finansować następujące typy Inwestycji Końcowych:
- projekty dotyczące wdrożenia innowacji lub wdrożenia wyników prac badawczorozwojowych (B+R)** czy wykorzystania nowoczesnych rozwiązań TIK, poprzez:
- rozbudowę przedsiębiorstwa związaną w szczególności z wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług (Innowacja produktowa),
- zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego (m.in. przejścia z modelu liniowego na cyrkularny i redukowanie masy odpadów) lub zmianę w sposobie świadczenia usług (Innowacja procesowa), a także towarzyszące im innowacje organizacyjne lub marketingowe,
- rozwój produktów i usług opartych na TIK (w tym m.in. sprzedaż produktów i usług w Internecie, tworzenie i udostępnianie usług elektronicznych, optymalizację procesów ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwem, współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami poprzez zastosowanie rozwiązań informatycznych) (odpowiednio Innowacja produktowa lub procesowa),
- wdrożenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie (np. digitalizacja procesów) (Innowacja procesowa).
- wsparcie prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstw, w tym modyfikacji lub wprowadzania nowych modeli biznesowych poprzez kompleksową realizację***:
- Inwestycji Końcowej z zastosowaniem mechanizmu popytowego,
- Inwestycji Końcowej polegającej na wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań umożliwiających redukcję kosztów działalności rynkowej w przedsiębiorstwie wynikającą m.in. z mniejszego zużycia energii lub efektywnego wykorzystania surowców.
W ramach realizacji projektu kompleksowego, Jednostkową Pożyczką będzie objęty komponent wdrożeniowy wynikający wprost z przeprowadzonej przez IOB usługi doradczej.
- Jednostkowe Pożyczki mogą finansować Inwestycje Końcowe zlokalizowane na terenie Regionu Warszawskiego Stołecznego (dalej RWS, w skład którego wchodzą takie powiaty jak: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński oraz m.st. Warszawa).
- Preferencje przy udzielaniu Pożyczki inwestycyjnej dla RWS:
- Oprocentowanie 1% pożyczki przeznaczone na realizację Inwestycji Końcowej wpisującej się w co najmniej jedną regionalną inteligentną specjalizację (RIS)* mogą być oprocentowane na zasadach preferencyjnych.
- Oprocentowanie 1,5% pożyczki przeznaczone na kompleksową realizację projektów*** mogą być oprocentowane na zasadach preferencyjnych.
- W przypadku spełnienia obu warunków obniżenia oprocentowania Pożyczki inwestycyjnej dla RWS, o których mowa wyżej, wysokość obniżenia oprocentowania sumuje się, z zastrzeżeniem, że oprocentowanie nie może być niższe niż 0,5 % w skali roku.
- W przypadku pożyczek udzielonych na wdrożenie wyników prac B+R okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 96 miesięcy, a karencja w spłacie kapitału może wynieść 12 miesięcy od dnia jej uruchomienia.
- Grupa docelowa: Mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa small mid-caps oraz mid-caps posiadające siedzibę lub oddział w województwie mazowieckim w obszarze Regionu Warszawskiego Stołecznego.
- Informacje dodatkowe:
- Brak innych opłat i prowizji
- PFP zapewniania podmiotom ubiegającym się o udzielenie Pożyczki inwestycyjnej dla RWS nieodpłatnego wsparcia merytorycznego w procesie ubiegania się o pożyczkę, w szczególności w zakresie przygotowania wniosku o pożyczkę, a także na etapie korzystania z pożyczki - w celu wsparcia Ostatecznego Odbiorcy w efektywnym wykorzystaniu środków pożyczki.
- Zabezpieczenie pożyczki może stanowić m.in.: weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie osób trzecich, hipoteka, zastaw rejestrowy, blokada środków na rachunku bankowym oraz inne zaakceptowane przez PFP.
* Zgodnie z Regionalną Strategią Innowacji dla Mazowsza do 2030 roku, dostępną na stronie: Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza do 2030 roku (mazovia.pl), obszary inteligentnej specjalizacji Mazowsza to:
- bezpieczna żywność (BEZY),
- inteligentne systemy w przemyśle i infrastrukturze (INSPI),
- nowoczesny ekosystem biznesowy (NEKO),
- wysoka jakość życia (WOJAŻ).
** Jeśli projekt dotyczy wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych, we wniosku Ostateczny Odbiorca jest zobowiązany do przedstawienia wyników prac B+R podlegających wdrożeniu wraz z opisem sposobu ich wdrożenia. Wyniki badań powinny zapewniać Ostatecznemu Odbiorcy odpowiedni poziom uprawnień, pozwalający na wykorzystanie wyników prac B+R zgodnie z opisem i celami projektu. Dokumentami potwierdzającymi mogłyby być: raport z przeprowadzonych badań wraz z wynikami prac B+R (badania własne) i/lub np.: umowa potwierdzająca zakup wyników prac B+R, patentu, licencji, umowy cywilnoprawne, raporty, sprawozdania merytoryczne z przeprowadzonych badań, testów i walidacji prototypów, projektów pilotażowych.
*** W ramach kompleksowej Inwestycji Końcowej, Ostateczny Odbiorca realizuje projekt polegający na wdrożeniu nowego lub zmodyfikowanego modelu biznesowego w oparciu o rekomendacje wynikające z przeprowadzanych usług doradczych przez mazowieckie akredytowane Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB). Lista mazowieckich akredytowanych IOB jest dostępna pod linkiem: Lista mazowieckich akredytowanych Instytucji Otoczenia Biznesu - Fundusze Europejskie dla Mazowsza - (www.funduszeuedlamazowsza.eu dostęp z dnia 07.08.2024r.)
Regulamin udzielania pożyczek
Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać pożyczkę
Pozostałe dokumenty
Wzory innych dokumentów
____________________________________________________________
Wniosek można złożyć w wersji elektronicznej [KLIK]
____________________________________________________________
Gdzie można złożyć wniosek o pożyczkę
Zapraszamy również do złożenia wniosku w oddziałach Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Nasi pracownicy postarają się również odpowiedzieć na wszelkie Państwa pytania.
Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Warszawie
ul. Nowogrodzka 50 p. 110, 00-695 Warszawa, kom. 532 546 544, kom. 880 669 994, mazowieckie@pfp.com.pl
Zapraszamy również do udziału w wideokonferencji przy wykorzystaniu Microsoft Teams.
W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt z doradcą.
(EFRR_083)