Projekt zrealizowany - zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą pożyczkową dostępną pod adresem: https://www.pfp.com.pl/pozyczki
Informujemy, że nabór wniosków na pożyczki w ramach Programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" został zamknięty z uwagi na wyczerpanie się środków.

Informacje ogólne
Rządowy Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Polską Fundację Przedsiębiorczości w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na obszarze woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego na podstawie Umowy powierzenia i zarządzania środkami funduszu pożyczkowego w ramach Rządowego Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie nr 46/2022/PB-WWSII zawartej 26 października 2022 r. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Celem projektu jest zapewnienie wsparcia finansowego, szkoleniowego i doradczego dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na utworzenie nowego miejsca pracy w firmie dla bezrobotnego, poszukującego pracy absolwenta lub poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej.
W ramach projektu udzielane są niskooprocentowane pożyczki bez wkładu własnego, prowizji i opłat.
Pożyczki na rozpoczęcie działalności
Jeśli nie posiadasz zatrudnienia oraz nie wykonujesz innej pracy zarobkowej, a także nie prowadziłeś działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku pożyczkowego oraz jesteś:
- studentem ostatniego roku studiów wyższych lub
- poszukującym pracy absolwentem szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego lub
- zarejestrowanym bezrobotnym lub
- poszukującym pracy opiekunem osoby niepełnosprawnej
To ta pożyczka jest dla Ciebie!
Jeżeli planujesz prowadzić swoją działalność z innymi osobami w formie spółki cywilnej, każdy ze wspólników może indywidualnie otrzymać pożyczkę.
- Aktualna maksymalna wartość pożyczki: 134.669,80 zł (jednostkowa wartość pożyczki nie może przekroczyć 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia)
- Oprocentowanie stałe:
• 0,1 stopy redyskonta weksli NBP - (0,68% od 08.09.2022) dla pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla poszukujących pacy opiekunów osób niepełnosprawnych
• 0,25 stopy redyskonta weksli NBP - (1,7% od 08.09.2022) dla pozostałych osób
- Okres spłaty: do 7 lat
- Karencja w spłacie kapitału: do 1 roku
- Zabezpieczenie: Weksel własny pożyczkobiorcy, poręczenia osób fizycznych, inne ustalane indywidualnie
- W ramach pożyczki możesz finansować:
- zakup środków trwałych, urządzeń, środków transportu niezbędnych do prowadzenia działalności
- zakup materiałów, towarów i usług niezbędnych do rozpoczęcia działalności,
- koszty stałe związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia (np. czynsz wynajmu lokalu).
Umowa pożyczki zawierana jest po rozpoczęciu prowadzenia przez pożyczkobiorcę działalności.
Pożyczkobiorca podejmuje działalność na podstawie pozytywnej oceny wniosku o pożyczkę.
Pamiętaj! Środki z pożyczki nie mogą być wykorzystane na przejęcie działalności gospodarczej lub zakup od współmałżonka oraz najbliższego członka rodziny, a także na zakup od osób pozostających z wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie można również sfinansować zakupu środka transportu przeznaczonego do transportu drogowego towarów – w przypadku gdy działalność gospodarcza będzie dotyczyć drogowego transportu towarów.
Dodatkowe szczegółowe informacje na temat pożyczki znajdują się w załączonym poniżej regulaminie.
Dokumenty do pobrania:
Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać pożyczkę:
Ponadto przygotuj skan następujących dokumentów:
- Kopia Zaświadczenia o pomocy de minimis (dotyczy Wnioskodawcy, który otrzymał pomoc de minimis w okresie ostatnich trzech lat podatkowych), potwierdzona ze zgodnością z oryginałem (jako załącznik 6)
- Zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z wpłatami odpowiednich należności wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku (W przypadku osób, które uprzednio prowadziły działalność gospodarczą ) (jako załącznik 7)
- Kopia odpisu dyplomu potwierdzona ze zgodnością z oryginałem lub zaświadczenie o uzyskanym wykształceniu (dotyczy absolwenta uczelni lub szkoły średniej/zawodowej)
/lub Zaświadczenie z uczelni o kontynuacji nauki na ostatnim roku studiów (dotyczy studenta)/
/lub Zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy potwierdzające posiadanie statusu bezrobotnego (dotyczy bezrobotnego)
/lub Zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy potwierdzające posiadanie statusu poszukującego pracy (dotyczy poszukującego pracy absolwenta oraz opiekuna osoby niepełnosprawnej) (jako załącznik 8)
Jeśli jesteś opiekunem osób niepełnosprawnych, będziesz potrzebował również:
- Potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię orzeczenia o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji lub kopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (dotyczy opiekuna osoby niepełnosprawnej) (jako załącznik 9)
Dodatkowo dla każdego poręczyciela przygotuj następujący skan wypełnionych i podpisanych dokumentów:
Oraz skan dokumentu:
- Potwierdzenie majątkowe [np. PIT, zaświadczenie o zarobkach, inny dokument księgowy]
____________________________________________________
Wniosek można również złożyć w wersji elektronicznej [KLIK]
____________________________________________________
Szkolenia i Doradztwo
Doradztwo i szkolenia w ramach programu dostępne są dla:
- osób ubiegających się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej;
- osób, które uzyskały już pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej
W celu skorzystania z bezpłatnych szkoleń należy zarejestrować się na Platformie Szkoleń on-line Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości [KLIK], a następnie zapisać się na wybrane szkolenie dostępne na Platformie Szkoleniowej. Podczas rejestracji należy podać nazwę programu WwS w polu przeznaczonym na nazwę przedsiębiorstwa np. ubiegający się o pożyczkę wpisze zamiast nazwy firmy samo „WwS” a pożyczkobiorca „Firma ABC Sp. z o.o. (WwS)”.
Doradztwo w ramach Rządowego Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie dostępne jest dla:
- osób ubiegających się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie przygotowania wniosku o pożyczkę (maksymalnie 2 godz. na ubiegającego się o pożyczkę);
- osób, które uzyskały już pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, form opodatkowania działalności gospodarczej, prowadzenia księgowości.
Pożyczkobiorca może skorzystać z usług szkoleniowych i doradczych w terminie do 6 miesięcy od daty podpisania umowy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Uzyskane przez pożyczkobiorcę doradztwo stanowi pomoc de minimis. Pożyczkobiorcy dodatkowo są zobowiązani do wypełnienia karty doradztwa (dostępna u doradcy).
Doradztwo dla pożyczkobiorców jest limitowane. Pożyczkodawca jest uprawniony do odmowy świadczenia usług doradztwa w przypadku wyczerpania środków przeznaczonych na ich realizację.
Gdzie można złożyć wniosek o pożyczkę?
Zapraszamy do złożenia wniosku w siedzibie lub w oddziale Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Siedziba Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie
ul. Monte Cassino 32, 70-466 Szczecin, tel. 91 312 92 43 /45/ 08, 735 938 136, 602 240 003, 795 407 592
Godziny otwarcia: Poniedziałek, środa, czwartek - 8:00-16:00
czwartek, piątek - 8:00-17:30
Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Koszalinie
ul. Partyzantów 17, pokój 202, 75-411 Koszalin, tel. 94 340 70 35, 784 689 616, 532 409 050
Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek 8:00-16:00
Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Wałczu
ul. Południowa 10B, pokój 205, 78-600 Wałcz, tel. 67 258 30 86, 664 061 992, 795 417 461
Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek 8:00-16:00
(46)